Empatia

Siła empatii – 4 powody dla których warto rozwijać w sobie empatię.

1.Empatia jest ciekawa

Wejść w buty użytkownika, spojrzeć na świat oczami drugiej osoby, zrozumieć co czuje, myśli, jakie ma potrzeby, poznanie innego punktu widzenia zawsze jest rozwijającą przygodą. Wchodzimy w świat inny od naszej codzienności, wyostrzamy zmysły, otwieramy się na nowe myśli.

2.Rozwija naszą kreatywność

Rozbudzając ciekawość i zadając pytania, dociekając głębokich potrzeb i myśli zapraszamy do naszej głowy nowe wiadomości i spostrzeżenia. Kreatywność jest jak mięsień, im cześciej go używamy, tym sprawniejszy się staje. Empatia jest pożywką kreatywności. To właśnie ciekawość świata i różne sposoby rozumienia jego elementów świadczą o naszej kreatywności.

3.Daje +100 punktów na starcie projektu

Każdego dnia w życiu prywatnym, zawodowym realizujemy setki projektów. Czasem okazuje się, że projekt, który zabrał nam dużo czasu i energii okazuje się fiaskiem. Znasz to? Ja spotkałam się z podobną sytuacją wiele razy. Odkąd rozwijam w sobie empatię, dostrzegam te same błędy, które często popełniałam. Projekty dla idei, bo wydaje nam się, że są potrzebne, bo tak na pewno będzie lepiej, bazujące tylko na naszym własnym odczuciu. Stosując empatię, badając użytkownika i jego potrzeby, osobę, która będzie korzystać z naszego projektu, poznajemy konkretne potrzeby. Dzięki temu upewniamy się, że nasz projekt będzie wartościowy, imponujący i wniesie wartość dodaną. 

4.Zmusza nas do wysiłku

Nic tak nie rozwija jak wyjście poza własną strefę komfortu. Otwierając się na drugiego człowieka, musimy zaakceptować inne od naszych poglądy, potrzeby i postrzeganie świata. Uczymy się, że nie tylko nasz punkt widzenia jest wartościowy, co więcej nie zawsze najlepszy. Ten wysiłek to nasz rozwój osobisty, pozwalający na innowacyjne myślenie i rozwiązania.

A jak jest u Ciebie? Jak podchodzisz do perspektywy drugiej osoby? Rozpoczynając projekt zastanawiasz się dla kogo konkretnie go robisz? Kto będzie z niego korzystał? Czy go potrzebuje? Czy spełnia potrzeby?

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *