polaryzacja_aa

Design talks Business Summit 2019

Widzę ogromną siłę w kolekcjonowaniu doświadczeń. Ogrom inspiracji jest wokół nas, czasem trzeba po prostu się rozglądnąć. Moją ostatnią wielką inspiracją był udział w Gdynia Design Days. Jak można przeczytać na stronie wydarzenia „ gdynia design days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania”. W ramach eventu, odbył się też Design talks Business Summit 2019 podczas którego świat biznesu połączył się ze światem designu.

Design Talks Business Summit 2019

Dwa dni poświęcone zagadnieniom związanym z projektowaniem, warsztaty, ciekawe prelekcje, ale nie tylko. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, żeby uczestnicy mieli jak najwięcej możliwości interakcji i wymiany doświadczeń. Prawdziwa bomba inspiracji.

Prelekcje 

Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby reprezentujące liderów w branży projektowania produktów, usług i doświadczeń. Mogliśmy wysłuchać Ivany Preiss z Fjord opowiadającą o trendach w 2019. Wśród głównych trendów wymieniła wartość – powinno się dostarczać ją nie tylko klientom indywidualnym ale i światu, zwróciła także uwagę na zwiększenie świadomości wyborów konsumentów. Do trendów należy też większa świadomość ekologiczna, kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i ekonomią cyrkularną, większą wrażliwość na udostępnianie i wykorzystywanie danych. Podkreśliła, że powinniśmy stawiać na współpracę i kolaboracje między firmami oraz branżami w celu szukania lepszych, bardziej efektywnych rozwiązań. Wciąż w głównym nurcie jest  human-cenetred design i modelowanie biznesu w taki sposób, aby odpowiadał na zmieniające się potrzeby ludzi, np. kwestie mobilności i transportu.

Osobiście bardzo czekałam na prelekcję reprezentanta firmy IDEO – światowego lidera design thinking. Na Design talks Business Summit wystąpiła Charlota Blunarowa, która opowiedziała nam piękną i mądrą historię o roli celu w funkcjonowaniu firmy. Był to prawdziwy popis mocy storytelling. Przedstawiając przykład trzech firm: Zalando, firmy farmaceutycznej i IDEO wyjaśniła jak cel funkcjonuje na trzech płaszczyznach: organizacji, zespołu i osobistym.

Kolejne prelekcje opowiadały o ekonomii cyrkularnej w Ikei, niezbędnych warunków do budowania InnovationLabs, tworzeniu produktów odpowiadających potrzebom użytkownika dla Kenwood oraz łączeniu projektantów i użytkowników.

Ogromne wrażenie na publiczności zrobiła ekipa z Dinksy – opowiadając nie tylko o swojej wyjątkowej organizacji – turkusowym przedsiębiorstwie – ale i prezentując swoje unikatowe projekty, np. ilustracje dla biznesu, sketchoting czy explainer video. Dinksy prowadziło także jeden z warsztatów prezentując swój projekt – Otwarte karty – narzędzie, które usprawnia komunikację w zespole. Petarda 🚀

Nie tylko wykłady

Oprócz prelekcji, można było uczestniczyć w ‚stołach tematycznych’ – podczas przerw specjaliści dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami. Bardzo fajna forma przekazywania wiedzy, możliwość porozmawiania, poznania ekspertów, np. z Very Human Services i zadania pytań. Dodatkowo speed-dating – szansa na poznanie się i nawiązanie kontaktu. Bardzo podobała mi się tablica, na której każdy uczestnik mógł pozostawić kontakt do siebie. Podsumowując, możliwości interakcji i networkingu były świetne. Nie zabrakło również warsztatów praktycznych, duży wybór tematów. Co ciekawe, na koniec wszyscy spotkali się na podsumowaniu i uczestnicy opowiadali w skrócie co się wydarzyło na każdym warsztacie, fajny pomysł. Przyznam, że rzadko w piątek po 17 na sali wykładowej można zobaczyć tyle osób! To prawdziwy dowód na to, jak ciekawe było to wydarzenie.

Bardzo interesującym elementem, była wystawa pokazująca różne innowacyjne pomysły, gdzie uczestnicy mogli głosować, które podobają im się najbardziej. Do mojego serca trafiło Menu restauracyjne z tematami do rozmowy (żeby odciąć się od telefonu, na wszelki wypadek jakby ktoś zapomniał jak się rozmawia na żywo z drugą osobą;). Były także schody, które można zamontować do bloku mieszkalnego w celu skrzyżowania dróg jak największej ilości mieszkańców – wszystko po to by mieć jak najwięcej okazji do rozmowy i interakcji. Były drewniane klocki, które można wykorzystać podczas burzy mózgów i pracy nad projektem w celu dodania bodźców wizualnych, inspiracji. Nie zabrakło również żartobliwej instalacji z balonem, który pompuje się wraz z każdym kolejnym lajkiem na instagramie (pompując nasze ego;)- uwaga, grozi wybuchem 😉

Chciałabym, podobało mi się

Chciałabym mieć jeszcze więcej czasu na rozmowę z prelegentami, możliwość wzięcia udziału w większej ilości warsztatów (może zamiast jednego 3h, dwóch 1,5h) i więcej czasu przy stołach tematycznych – lekkie opóźnienie wykładów generowało skrócenie czasu przy stole. 

Podobała mi się niesamowita energia organizatorów (PPNT Gdynia i Change Pilots)- brawo dla Was i uczestników. Bardzo otwarta i przyjazna atmosfera sprzyjała wymianie myśli, pomysłów i kontaktów. Wydarzenie na bardzo wysokim poziomie zarówno organizacyjnym jak i merytorycznym. Nie wspomnę o extra gadżetach (zero plastiku!) 😉 Marzy mi się taki event we Wrocławiu 🙂 Wtedy w roku byłyby dwie okazje do tak inspirujących spotkań. Tego sobie i Wam życzę z całego serca.

2 komentarze

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *